Polskie Radio
Section05
Zobacz także

Bezpieczeństwo i zdrowie. O czym muszą pamiętać kierowcy zawodowi?

- Samochody są coraz szybsze i prędkości coraz wyższe, dlatego wymagania wobec kierowców muszą być coraz większe. Nie tylko umiejętności prowadzenia pojazdów, ale też wymagania zdrowotne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Dilis, lekarz uprawniony do badania kierowców. Na co należy zwracać uwagę, pracując za kierownicą?
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz bezpieczeństwo zdrowie Klaudia Wasiek kierowca zawodowy kierowcy Paweł Dilis Piotr Michalak Przemysław Viga Malec

Izraelsko-palestyński film z nagrodą Millennium Docs Against Gravity. "Daje nadzieję na przyszłość"

Festiwal filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity wyróżnił najlepsze produkcję. Wśród nich znalazł się m.in. film "Las". Główna statuetka powędrowała za to do produkcji izraelsko-palestyńskiej "Nie chcemy innej ziemi". Dyrektor festiwalu Artur Liebhart i reżyser filmu "Las" - Lidia Duda, opowiedzieli w Dwójce o samym festiwalu, a także o wyróżnionych produkcjach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Millennium Docs Against Gravity 2024 film dokumentalny Artur Liebhart Monika Zając Roch Siciński FILM kino KULTURA

Henryk Miśkiewicz wraca do młodzieńczych kompozycji. "Zostałem wtedy obdarzony dużym zaufaniem"

Henryk Miśkiewicz występował ze wszystkimi najważniejszymi muzykami w Polsce, a liczby jego nagrań nie da się ustalić. Tak wiele ich dokonał. Te, które skomponował dla Andrzeja Trzaskowskiego, wykonał ponownie. Zapowiada je singiel "Kakaruka". Muzyk opowiedział w Dwójce o swojej karierze u boku Andrzeja Trzaskowskiego oraz ocenił współpracę z młodymi muzykami.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Henryk Miśkiewicz Andrzej Trzaskowski Andrzej Zieliński Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie singiel Agencja Muzyczna Polskiego Radia MUZYKA KULTURA

Remigiusz Mazur-Hanaj. Jak fascynacja poezją doprowadziła go do buntu

Fascynacja poezją doprowadziła go w końcu do... buntu. Współtwórca ruchu domów tańca w Polsce, etnograf, animator życia kulturalnego, muzyk folkowy i awangardowy Remigiusz Mazur-Hanaj opowiedział w cyklu "Zapiski ze współczesności" w Programie 2 Polskiego Radia o swoich domach rodzinnych, początkach fascynacji poezją i pierwszych spotkaniach z muzyką ludową.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Remigiusz Mazur-Hanaj poezja muzyka ludowa Hanna Szczęśniak KULTURA MUZYKA

Triphammer o "Let the Past Be Past" EP: daliśmy nowe życie starym numerom

Warszawska supergrupa Triphammer powstała, aby dostarczyć słuchaczom muzykę, która raz zakołysze, a raz wprawi serca w kołatanie. "Let the Past Be Past" to tytuł ich debiutanckiego wydawnictwa. - Tchnęliśmy nowe życie w stare kompozycje. Jest tu dużo nostalgii, ale też refleksja nad tym, co do tej pory udało nam się zrobić - opowiadają członkowie zespołu.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MUZYKA Alternatywa Rock Michał Daniluk

Noc Muzeów 2024. Polskie Radio udostępni unikatowe dźwięki z blisko 100-letniego archiwum

- Polskie Radio jest fabryką dźwięków, która działa już 99 lat i która wytwarza unikatowy produkt. Umożliwimy kontakt z tym dźwiękowym dorobkiem - mówi Andrzej Mietkowski, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Już w sobotę (18.05) zapraszamy na Noc Muzeów 2024, podczas której w Pałacu Staszica można będzie spotkać dziennikarzy Polskiego Radia i usłyszeć opowieści o radiowych archiwach.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Polskie Radio Noc Muzeów 2024 Andrzej Mietkowski

"Las" nagrodzony na MDAG. Reżyserka Lidia Duda o tym, jak kręcić dokumenty

Znamy laureatów tegorocznej odsłony Millennium Docs Against Gravity. Film "Las" otrzymał pięć nagród - w tym dla najlepszego filmu polskiego. - Wielką siłą dokumentu jest jego nieprzewidywalność. Mamy pomysł i znamy punkt wyjścia, z którego chcemy rozpocząć, ale o tym, co dzieje się dalej, w dużej mierze decydują już bohaterowie - mówi reżyserka Lidia Duda.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka FILM film dokumentalny film polski uchodźcy Millennium Docs Against Gravity Millennium Docs Against Gravity 2024 Kasia Dydo

"Wanda Rutkiewicz jest tajemnicą". Reżyserka filmu "Ostatnia wyprawa" o zaginionej alpinistce

- Ten film jest odbierany bardzo emocjonalnie (…). To jest fenomen Wandy Rutkiewicz. Jeżeli ona dzisiaj, po 32 latach, budzi te same emocje, to boję się myśleć, co było, jak ona tu po prostu była - mówi w Programie 1 Polskiego Radia reżyserka i alpinistka Eliza Kubarska, autorka filmu "Ostatnia wyprawa".
Zobacz więcej na temat:  FILM Wanda Rutkiewicz Millennium Docs Against Gravity Eliza Kubarska Małgorzata Borychowska Marcin Radomski Martyna Podolska

Inna. "Trójka pod Księżycem" o "Iwonie, księżniczce Burgunda"

Teatr Wybrzeże w Gdańsku przedstawił premierę pierwszego z trzech (skończonych) dramatów Witolda Gombrowicza, "Iwonę, księżniczkę Burgunda" w reżyserii Adama Orzechowskiego. Poprzednią premierę "Iwony…" w Wybrzeżu wyreżyserował w 1977 roku Ryszard Major. Ryzykował, gdyż Gombrowicz nie był wtedy mile odbierany przez władze. Choć w tamtym czasie na przykład Jerzy Jarocki z sukcesem wystawiał "Ślub": najsłynniejszy - w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Teatr Wybrzeże premiera Witold Gombrowicz Adam Orzechowski Witold Dąbrowski Mariusz Treliński Alice Munro Tomasz Man Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

Nowa Tradycja 2024. Piotr Damasiewicz otworzył Festiwal

Trwa Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja", a otworzył go Piotr Damasiewicz – zwycięzca Grand Prix z 2022 roku. Pierwszy tegoroczny koncert odbył się czwartkowy wieczór (16 maja) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Będzie także retransmitowany w radiowej Dwójce, w piątkowy wieczór 17 maja od godz. 18.00. Zapraszamy również za kulisy!  
Zobacz więcej na temat:  Nowa Tradycja festiwal muzyczny folk góry Piotr Damasiewicz Hanna Szczęśniak Andrzej Zieliński